Historia Klubu "Toastmasters Na Szczycie" w Bielsku-Białej

          Pomysł utworzenia w Bielsku-Białej klubu mówców i liderów organizacji Toastmasters International zrodził się w 2013 roku. Jego autorami byli członkowie klubu Silesia Toastmasters z Katowic, którzy pochodzą z Bielska i okolic. Mając świadomość zalet i możliwości oferowanych przez TI, postanowili pokazać mieszkańcom swych rodzinnych stron jak rozwijać umiejętności z zakresu wystąpień publicznych oraz kompetencje liderskie.
          Pierwszym krokiem jaki podjęli było zaproszenie kolegów z klubów Toastmasters z Katowic, Krakowa, Wrocławia, Bydgoszczy, Łodzi i Trójmiasta na zjazd integracyjny w ośrodku ZHP w Wapienicy. Do tego kilkudziestoosobowego grona entuzjastów Toastmasters zaprosili również swoich znajomych i mieszkańców Bielska, którzy odpowiedzieli na zaproszenia zamieszczone w regionalnych mediach. Podczas zjazdu odbyły się warsztaty prowadzone przez aktorów z Teatru Polskiego. Wspaniała atmosfera, ogrom nowej wiedzy i znajomości niewątpliwie przyczyniły się do szerokiego zainteresowania spotkaniami demonstracyjnymi, które odbyły się w listopadzie 2013 w kawiarni przy Teatrze Polskim w Bielsku. Już po drugim spotkaniu zebrano kilkuosobową grupę, która zajęła się założeniem klubu Toastmasters Na Szczycie w Bielsku-Białej. Pierwsze spotkanie odbyło się 6 grudnia w sali należącej do LO Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja przy ul. Frycza Modrzewskiego 12. Uczestniczyło w nim ok. 30 osób. Od tamtej chwili spotkania odbywały się w każdy piątek o godzinie 17:45. Na początku stycznia 2014r. miały miejsce wybory do Zarządu Klubu a 14 lutego 2014r. klub został oficjalnie zarejestrowany w siedzibie TI w Stanach Zjednoczonych.
          Od tamtej pory członkami klubu w różnych jego okresach było łącznie ok. 50 osób, odbyło się 60 spotkań podczas których wygłoszonych zostało ok. 180 mów i ewaluacji, ok. 800 razy członkowie klubu mieli okazję wystąpić w grach improwizwanych (tzw. Gorących Pytaniach), odbyło się 6 wydarzeń integracyjnych w tym inauguracja działalności klubu (10/05/2014), 2 weekdowe zjazdy dla członków TI z zaprzyjaźnionych klubów, 2 zjazdy integracyjno - edukacyjne ogranizowane wspólnie z Silesia Toastmasters i Toastmasters Kraków, w których udział wzięło ok. 80 osób a także Pierwsze Urodziny Klubu Toastmasters Na Szczycie w lutym 2015r. W ramach współpracy z LO Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja oraz Wyższą Szkołą Administracji członkowie naszego klubu przeprowadzili 5 warsztatów z zakresu wystapień publicznych dla uczniów i studentów. Nasz klub pomagał także w rejestracji anglojęzycznego klubu Silesia Speech Masters w Katowicach. Jednym z największych powodów do dumy z naszych osiągnieć jest też fakt, że w naszym klubie zostały przeprowadzone Konkursy Mów Humorystycznych i Gorących Pytań oraz Konkurs Mów Inspirujących i Ewaluacji w języku polskim i angielskim, a zwycięzcy z naszego Klubu wygrali także dalsze etapy rejonowe, w których uczestniczyli członkowie klubów z Katowic i Częstochowy. Od stycznia 2015 r. spotkania klubu odbywały się w siedzibie Centrum Szkoleniowego LOREM przy ul. Komorowickiej 35a. Od Lipca 2015 spotykaliśmy się w klubie "Opium" przy ul. Rynek 4 w Bielsku-Białej. Obecnie spotykamy się w "LUCE Arena" w Bielsku-Białej ul. Legionów 26.